To jsem takhle chodil s jednou holkou, která si jela vychytat angličtinu do UK. Na ten čas mám dvě dobré a jednu špatnou vzpomínku. Dobrá byla english breakfast v Manchesteru, když jsem za ní přijel a fish pie, který mi uvařila, když dojela zpět. Blbý bylo, že jsme se pak rozešli. Abych se s tím vyrovnal, rozhodl jsem se fish pie si udělat sám a lepší!
Rybí koláč není, jak by název napovídal, moučník, je to tradiční britské jídlo, které nemá žádný oficiální recept. Základ je ryba na kousky, přikrytá bramborovou kaší a takto zapečená. Konkrétní ryba, mezivrstva nebo tuning kaše je už jen otázkou preferencí a surovin. Já v podstatě postupoval podle tohoto fotoreceptu.
Suroviny
- Dvě menší uzené makrely a kousek lososa
- brambory vhodný na kaši
- mléko
- máslo
- nastrouhaný sýr (sýr, ne “výrobek sýrového typu”!)
- mražený hrášek
- sůl a pepř
Postup
Ten první pre-traumatický fish pie co jsem jedl, byl z makrely na kterou se dala na másle osmahlá mrkev a petržel nakrájená na nudličky. Myslím, že ta uzená ryba je tam super, takže jsem ji tam zase dal, ale už se mi nechtělo krájet s mrkví a petrželí. Dal jsem vařit brambory a syrový kousek lososa jsem posolil, popepřil a v zapékací misce spolu s decentním množstvím mléka šoupnul na 5 minut do trouby.
Tím se losos skoro upekl/uvařil a šel lehce rozdělit na kousky. S makrelama byla docela drbačka, ale za chvíli byly taky zpracovány. Mléko ve kterém se chvilí “vařil” losos jsem použil na bramborovou kaši, kterou jsem ještě vylepšil mraženým hráškem. Teď už jen na dno zapékací misky kousky ryby, zakrýt brkaší a posypat nastrouhaným sýrem. Zhruba 20 minut v troubě na 200 stupňů je tak akorát nebo se stačí jen podívat jakou barvu ma sýr.
Hinty na příště
- něco mezi rybu a kaši, třeba tu mrkev s petrželí na másle
- místo bramborové kaše třeba nějakou dýňovou
- místo hrášku třeba olivy
- místo makrel jinou uzenou rybu, třeba kapra