Ideální salát k letnímu grilování, řecká klasika, kterou skoro každý zná, minimálně podle jména. Totálně jednoduchá příprava a taky totální důraz na zásadní surovinu – řecký jogurt.
Na škole vařeni U Kastelána jsme měli tzatziki jako první chod, servírované v koktejlové skleničce, ozdobené olivama, olivovým olejem a kysanou smetanou. Ovšem pro takové to domácí tzatzikování stačí následující suroviny:
- Salátová okurka
- Řecký jogurt
- Kopr
- Vinný ocet
- Stroužek česneku
- Sůl a pepř
Výrobní postup má několik rozcestí, někde je prostor pro kompromis a jinde je jakýkoliv ústupek cesta do záhuby.
1. Loupat nebo neloupat?
Kdo slupku špatně tráví, tak oloupat, kdo si chce ušetřit dvě minuty práce tak neloupat. My šli středem, takže jsme škrabkou podélně okurku střídavě oloupali.
2. Strouhat nebo krájet?
Tady je to celkem jasný. Strouhá ten, kdo pak zbytečně řeší jak se zbavit vody, aby nenaředila jogurt. Lepší je okurku rozpůlit, lžičkou vydlabat a vyhodit vodnatý střed se semínkama a zbytek nakrájet na kostičky, které “netečou” a mají rozhodně víc chuti než nastrouhaná hmota.
3. Jogurt nebo řecký jogurt?
Opět není prostor pro kompromis. Konzistence jogurtu určuje konzistenci výsledku a ten má být hustý a krémový. Řecký jogurt jsme bez problémů koupili v Intersparu, pokud by nešel sehnat jediná záchrana je Choceňský smetanový, který je ale potřeba přes noc nechat v ledničce odkapat přes plátno.
4. Kopr, mátu, nic a nebo oboje?
Kdo nemá rád kopr ať zkusí mátu. Míchat tyto dvě výrazné suroviny smysl nemá, stejně jako dělat si jen jogurt s okurkou a říkat tomu tzatziki.
Postup
Do jogurtu jsme zašlehali trochu vinného octa, nakrájený česnek, osolili a opepřili. Pak jsme přidali najemno nakrájený kopr a na kostičky pokrájenou okurku, kterou jsme zbavili vodnatého středu. A na konec hodinka v ledničce ať mají tzatziki správnou teplotu.
Ještě k česneku – kdo ho nechce v chuti tak výrazný, ať stroužek rozpůlí a zbaví středu.
[...] Tzatziki – jak se je Michal Göth naučil v Řecku [...]