Recenze brněnské restaurace Baroko, která ve zkrácené podobě vyšla 8.1.2011 v Lidových novinách a lze si ji přečíst i na webu. Zveřejňuji ji v reakci na diskuzi k jejich slevové akci, kde je pseudoargumentováno zaujatostí a psaním na objednávku. Kdo tedy chce, ať si přečte další fakta.
Život je plný paradoxů. Jedním z nich je pro mě brněnská restaurace Baroko, spolehlivě nejhorší podnik, který jsem zatím hodnotil a kde paradoxně měli tak plno, že mi rezervace vyšla až na třetí pokus.
Na obsazenost podniku měla určitě vliv předvánoční poptávka, sama o sobě by ale asi nestačila i přes to, že je restaurace přímo v centru Brna. Nepříliš nápadné dveře, které návštěvníky z Orlí ulice přivedou do prostorného sklepa Minoritského kláštera, rozhodně nejsou žádný magnet. Baroko musí mít buď skvělou reklamu a nebo, což by bylo nejhorší, je prostě populární. Jenže popularita a kvalita spolu nemusí souviset. Hodnocením restaurace Baroko mám zároveň možnost ukázat téměř kompletní seznam chyb, které lze potkat ve všech těch oblíbených nebo ještě lépe “vyhlášených” restauracích, kterým by se ovšem člověk hledající kvalitu měl raději vyhnout.
Je s podivem, kolik varujících informací sami na sebe předem prozradí na svých internetových stránkách. Mimochodem přehledný a aktuální web je bohužel to jediné co jim mohu pochválit. Jakmile ale začnete hledat informace o tom nejdůležitějším, tedy o jídle, přichází první chyby. “Aktuální jídelní lístek (platný od 1. října 2009)” na konci roku 2010 naznačuje, že se sezónní nabídkou jídel si šéfkuchař život nekomplikuje. Čím si ovšem život komplikuje je spektrum nabídky na kterou v jídelním lístku potřebuje 22 stran. Tím jasně přiznává nejen to, že nevaří z toho nejlepšího co konkrétní roční období nabízí, ale také to, že ani nevaří z čerstvých surovin a velmi pravděpodobně si musí vypomáhat instantními produkty, nejvděčnějšími to výrobky pro kuchaře líné nebo netalentované.
Kromě ignorování sezóny a kvality surovin je dalším častým jevem absurdní nadužívání sýru a nesmyslné až morbidní pojmenování jídel. Když si na jejich webu dáte vyhledat “sýr”, zjistíte, že za celý rok 2010 byly asi jen dva týdny, kdy na poledním menu nebylo jídlo se sýrem. V tom případě jistě jako rezerva sloužil jídelní lístek, kde například ze sedmi nabízených teplých předkrmů jich sýr obsahuje šest a největším hitem patrně bude “Gratinovaný kuřecí špalíček s broskví a sýrem”, kde je dokonce sýr zapékán sýrem (konkrétně hermelín eidamem). Mimochodem eidam do angličtiny překládají jako “edam cheese”, což je jasné matení spotřebitele, protože český eidam a holandský edam jsou, slovy klasika, “dva naprosto jiné sporty”.
V překladu do angličtiny nebo němčiny také vynikne absurdní potřeba dávat pokrmům rádoby honosně znějící jména. Cizinec jistě ocení doslovné překlady jídel jako Zapékaný vějíř, Kuřecí Galileo Galilei, Kuřecí prsíčka Angelika nebo třeba Shakespearovo tajemství.
Všechny tyto indicie špatné restaurace lze zjistit předem a i přesto mi při pokusu o rezervaci do telefonu dvakrát oznámili, že mají zcela obsazeno. Nemohu popřít, že když jsem rezervaci konečně získal, tak i přes předchozí přípravu jsem se na večeři docela těšil a skoro i doufal v předvánoční zázrak.
Poměrně prostorná sklepní místnost s cihlovým klenutým stropem, dlouhý bar i nasvícené barokní reliéfy působí o třídu lepším dojmem než jídelní lístek. Ovšem rozdělení na přední nekuřáckou a zadní kuřáckou část je jen iluzorní a kouř byl cítit všude. Stejně jako interiér i vinný lístek kvalitou výrazně převyšuje úroveň lístku jídelního, což je asi opět způsobeno tím, že je to dílo dodavatele a nikoliv šéfkuchaře.
Obsluha se nám začala věnovat do dvou minut, ale už při objednávce to začalo skřípat. K lososovému tataráčku mi byl doporučen toast. Jednak jsem se podivil, že toast není součástí předkrmu za 149 korun a následně jsem se i s obsluhující slečnou podivil, že toast není ani v jídelním lístku. Po více jak půlhodinovém čekání na studený předkrm se ovšem ukázalo, že toast byl v podstatě zbytečný, protože tatarák byl nepoživatelný. Přesolená směs ve které byl losos zastoupen pouze menšinově se téměř netknutá odporoučela zpět do kuchyně. Při upozornění na nepoživatelnou nadvládu cibule a kapar se mi od obsluhy dostalo poučení, že tam žádná cibule není, že tam je přece pórek (jídelní lístek uvádí šalotku pozn. aut.) a koruna byla nasazena konstatováním “a věřtě mi, že už jsem jedla stokrát horší než tento”. Nevěřím.
Za studeným předkrmem byla do kuchyně odeslána i přesolená a umělým dochucovadlem “dochucená” česneková polévka za 29 korun.
Hlavní chody jasně ukázaly, že předvánoční zázrak se tady konat nebude. Pominu objednávání příloh zvlášť, stejně jako jednotnou zeleninovou oblohu z mrkve a pórku na každém talíři a jen suše konstatuji, že není pěkné vyrábět opékané brambory ve friťáku. Totální neschopnost kuchyně se v téměř krystalicky čisté formě projevila v steaku Ludvíka XIII za 169 korun a jídle nazvaném “Brněnský drak”, který prodávají za 159 korun.
Jak je známo, ďábel je ukrytý v detailech a na detailech si v Baroku dali záležet. Místo medium steaku jsme dostali hodně odvážný rare, který byl i přes nedostatečné propečení velmi tuhý a ještě jsme na něj byli vyzbrojeni klasickým příborem. V popisu jídla inzerovaná grilovaná zelenina byla realizovaná pomocí jednoho, zhruba centimetr silného, kolečka cibule a jednoho malého kousku zelené papriky. Čím se ovšem nešetřilo byl kečup, který spolu s lehce podušenou cibulí tvořil smutný pokus o omáčku.
Brněnský drak je “filovaná panenka potřená hořčicí, stylizovaná pomocí opečené anglické slaniny a nakládané okurky do tvaru draka”, což ve skutečnosti znamená naprosto vysušené, zakryté silným plátkem opečené slaniny a celé je to zastříknuté hořčicí. Tedy celé ne, těžiště jídla spočívá v nakládané okurce, která je pomocí nastrouhaného křenu a kousků salátové okurky přetvořena do infantilní figurky, která díky celkovému uměleckému dojmu ještě zesíleném absencí končetin dotyčného “draka” říká pravděpodobně všechno o úrovni místní kuchyně.
Nabídka dezertů je obecně nejslabší část většiny českých restaurací, takže místní nabídka palačinek, horkých malin, pohárů a kupovaných výrobků by šla označit jako průměrná. Za 59 korun jsme ochutnali Tiramisu o terém jídelní lístek jen stroze konstatuje, že jde o “italský dezert”. Tiramisu skutečně je klasický italský dezert a proto si ho zde raději nedávejte. Neochutnáte hutný krém z mascarpone, žloutků a cukru, nezaznamenáte mandlovou dochuť Amaretta a marně byste hledali podlouhlé a pevné cukrářské piškoty.
Jamajský banán byl zároveň potvrzením, že s obsluhující slečnou přátelé nebudeme. Za 79 korun jsem měl dostat banán opečený v karamelové směsi, flambovaný rumem, zdobený vanilkovou zmrzlinou a šlehačkou. Naivně jsem se těšil na efektní flambování u stolu. Na můj dotaz, kde je flambování rumem jsem se dozvěděl, že proběhlo v kuchyni a tak jsem se už raději ani neptal co to bylo za rum a co si představit pod pojmem ”karamelová směs”.
Při druhé návštěvě jsme chtěli zjistit jestli alespoň jejich české hotovky napraví šéfkuchařovu reputaci. Moravský guláš byl vyloženě mdlý, bez náznaku výraznější chutě. Bramboráčky nedosmažené a houskové knedlíky nechutně oschlé a jako takové poslány kuchaři zpět. Bohužel bez jediného slova omluvy nebo snad dokonce slevy.
Vepřový vrabec za 99 korun byl smutný exkurz do závodní jídelny, tedy kašovité převařené a nasládlé zelí, kterému sekundovaly lepivé bramborové knedlíky z prášku a tak jediné potěšení bylo z té trochy masa.
Návštevu restaurace Baroko mohu brát jako odrazový můstek do nového roku, protože je velmi pravděpodobné, že horší už to nebude. Neprofesionální obsluha, která nám naúčtovala i vrácená jídla. Kuchyně, která nevyprodukovala jediné jídlo bez závažných chyb a jako svou vizitku předkládá jídelní lístek, který je učebnicovým příkladem zdegenerované představy o gastronomii na úrovni. To jsou moje zásadní vzpomínky na restauraci Baroko, kam se už nikdy nechci jít najíst.
Dobrý den,
chtěl bych Vám vyjádřit podporu. Z toho že někdo napíše negativní komentář na článek, který bych, podle svého úhlu pohledu uznal jako nezaujatý a čistě konstatující fakta té restaurace, neřešil a nedělal si s tím nějakou velkou hlavu. Když někdo nedokáže přijmout pravdu a fakta tak je to těžké. Mohu říct, že vaše recenze a blogy čtu rád a s potěšením. A jakoukoliv restauraci, kterou zde na blogu, lidovkach nebo i dříve na idnes.cz jste publikoval jsem bral jako takové doporučení k návštěvě toho či onoho podniku. A musím říct, že jsem byl vždy potěšen a tím to bych Vám rád poděkoval za skvělé doporučení a hlavně vynikající počtení. Jen tak dál a budu se těšit na další hospody a restaurace.
Tak ať Vám i nám chutná.
Plně chápu vaše rozhořčení nad všemi chybami. Ale nemohu souhlasit s kritikou ve větě: “marně byste hledali podlouhlé a pevné cukrářské piškoty”. Ty byste většinou marně hledali i v opravdové italské restauraci. Kdykoli jsem byla v Itálii, tiramisu jsem si dávala a nikdy v něm nebyly podlouhlé, natož pevné cukrářské piškoty, ale pořádně espressem promáčený – tedy naprosto měkký domácí piškot. Ty sladké cukrářské bych zakázala
(ale pochybuji, že tiramisu v Baroku takhle vypadalo, takže to jen zbytečně rýpu).
Dobrý den. Baroko je opravdu peklo, resp. výlet do bujarých počátků devadesátých let. Udělal jsem tu chybu, že jsem tam pozval nějaké kolegy na jednání – mražené ryby, sýrové omáčky na všem, hrozná “obloha”, atd. Ale měli jsme štěstí na docela fajn obsluhu. Sám číšník se ale při placení kvalitě restaurace poškleboval. Dan.
Hehe, vypadá to, že jste opět uhodil hřebíček do hlavičky:-) “Již v okamžiku, kdy k nám autor recenze přišel, bylo jasné, v jakém duchu bude recenzi psát. Nedošel k nám hodnotit, ale došel s cílem najít a vytvořit problémy.” (citace pana Adámka ze Slevomatu). Z toho výroku by snad plynulo, že postrach brněnských podniků M.S. byl poznán již při vstupu do restaurace, to bych si ale myslela, že z kuchyně by se expedovalo všechno ťipťop, aby mohla vzniknout recenze pouze pochvalná. K tomu “najít a vytvořit problémy” nemám co dodat.
Každopádně jsem se při čtení velmi pobavila, co naplat, o špatné restauraci příjemné číst, v dobré jíst:-))
Na slevomatove diskuzi je stejne nejlepsi, jak se z dlouholeteho spokojeneho hosta Adamka v diskuzi na Lidovkach najednou stal zamestnanec Baroka, ktery reaguje na dotazy
V recenzi je vzdy rada veci subjektivnich a nekdo je muze hodnotit uplne jinak. Jasne objektivni znaky napr. v podobe sileneho jidelniho listku ale urovni restaurace hodne napovidaji.
Diky
On je taky problém v tom, že plno lidí nezažilo lepší jídlo a tudíž nemají s čím srovnávat. Pokud budu celý život jíst měsíc starý chleba, tak týdenní chleba pro mne bude pochoutkou. Čerstvý chléb bude pro mne sci-fi
Já když vidím ty fotky u recenze a ten interiér, tak si umím představit, že tam lidé vyrazí na “fakt pěknou restauraci, kde to jako umí nazdobit a tak” – to že je kvalita jídla mizerná už není rozhodující. Běžný český strávník se přeci ptá: “a byla to jako velká porce nebo ne?”.
Dobrý den,
i já přispěji do diskuze se svou zkušeností s restaurací Baroko. Bohužel nedaleko ní máme pracoviště a tak z nedostatku času musíme na oběd občas i tam… Říkám bohužel, protože nabídka poledního menu v Baroku je opravdu nepoživatelná. Výběr ze 3 menu, po 12.té hodině většinou uz jedno jídlo není. Polévka je vždy studená, že není dochucená, to už raději nekomentuji. Hlavní jídlo je vždy nedochucené, kuchař nezná sůl ani na brambory. Jednou jsem dala šanci hotovkám, vybrala jsem si moravského brabce se zelím a knedlíkem. Uf, bohužel – zelí jedna kaše, knedlík oschlý, maso tuhé. Celé jídlo vlažné. Celkem jsem byla na meníčku v Baroku asi 10x, ani jednou jsem si na jídle nepochutnala, 1x byla dobrá polévka – hustý hráškový krém. Na menu už určitě nepůjdu, nemohu ani doporučit.