Minulý rok se mi poštěstilo navštívit Hawaii a jelikož se mi taky už pár let dobře žilo s mou milovanou Kikou, položil jsem jí asi dva týdny před odletem jednu důležitou otázku. Odpověděla mi “tak jo” a začala legrace.
Vzhledem k tomu, že nechci přijít o teplé večeře a další benefity manželského života, tímto prohlašuji že následující text sepisuji jen a pouze z chuti pomáhat ostatním a nikoliv proto že by se mi to mohlo někdy ještě hodit!
Princip sňatku v USA je celkem přímočarý, ale obsahuje docela dost dílčích kroků a hlavně setkání s úředníky, takže to může být i trochu o nervy.
Ve stručnosti jde o to si v čechách obstarat několik dokumentů, nechat je opatřit razítky, nechat si všechno soudním překladatelem přeložit, na webu si domluvit schůzku na hawaiiské matrice, sehnat si oddávajícího, říct si ano, získat americký oddací list, nechat si ho soudním překladatelem přeložit do češtiny, navštívit v Brně speciální matriku, získat český oddací list a oslavit happy end. Nám to celé od “tak jo” až po “tak a teď si půjdeš zařídit novou občanku a řidičák” trvalo něco přes čtyři měsíce.
Příprava v České republice
Doma je potřeba si obstarat dva dokumenty (pas ani nezmiňuju, bez pasu je game over hned na Ruzyni) – Rodný list pro použití v cizině a Vysvědčení o právní způsobilosti k uzavření manželství. Vydává je matrika v místě trvalého bydliště a vydává je na počkání. V našem případě počkání trvalo asi dvě hodiny, protože “jejda ona tady paní dnes není a já jen zaskakuju” a taky “Maruš nevíš jak se píše přehlasované ááá?”. Platí se cash, 100 CZK za rodný list, 500 CZK za způsobilost.
Následně je potřeba dokumenty opatřit “vyšším ověřením”, což dělají na počkání na krajském úřadě, to bylo v našem případě v Olomouci. Neplatí se nic. Sranda nastala, když nás úřednice chtěla poslat zpět na matriku, protože datum vyhotovení paní zaskakující napsala 2024 a nezaškrtla že nejsme bezdomovci. Naštěstí to její nadřízená napovažovala za takovou fatalitu a razítko udělila.
Následovala cesta do Prahy na Ministerstvo zahraničních věcí, kde jsem každý dokument musel nechat opatřit speciálním razítkem – Apostilou. Díky Apostile je tento proces mnohem snadnější a řekl bych prakticky vůbec možný. Vystavuje se na počkání (tedy zhruba půlhodina čekání), ale platí se kolkem (100 CZK za dokument), který ovšem neprodávají a na Hradčanském náměstí pošta není.
Všechny papíry jsem vyřídil během jednoho dne a ještě si v Praze stihl zajít na pozdní oběd. V Brně pak následoval další nutný krok – překlad dokumentů do angličtiny soudním překladatelem. Prvně jsem poptal cenu u ČeskéPřeklady.cz, chtěli 2000 CZK za jeden (já měl celkem ctyři!) a ještě by to trvalo minimálně tři dny. To už jsem měl odlítat
Zachránil mě překladatel Jiří Šantavý, který na počkání přeložil za 2000 CZK všechny dokumenty a ještě přihodil veselé historky o nadšencích, co se pokusili legalizovat sňatek v zemi, která nepodepsala Haagskou úmluvu.
V USA
Na stránkách hawaiiského Ministerstva zdravotnictví je potřeba vyplnit žádost (Marriage application) a kartou zaplatit 65 USD. Platnost je 30 dnů, takže jsem vyplňoval ještě doma. Na mail pak dojde potvrzení a seznam kontaktů na matrikáře na příslušném ostrově. S matrikářem je potřeba si domluvit schůzku před obřadem, protože musí ověřit dokumenty a vystavit lejstro pro oddávajícího. Neplatí se nic, protože se platilo kartou při žádosti a je to mnohem lepší než oldschool kolky. My si vybrali matriku v Kealakekua, což je vesnice na úrovni Adamova v počátku průmyslové revoluce a bylo docela těžký úřad najít.
Vizuálně nejatraktivnější část má na starost oddávající (Performer). To může být kdokoliv, kdo si vyřídí licenci a nabídka je velmi pestrá. Nás oddával Minister Doug, sympatický zakladatel místní sympatické církve, kterou nám popslal jako “církev prostě pro všechny”. Všechno jsme rychle vyřešili přes mail, dal mi přístup do klientské sekce, vybrali jsme místo, dohodli se na květinách a zaplatil jsem kartou.
No a pak na pláži, při západu slunce, zpěvu racků a přemetech velryb na horizontu se TO stalo. Bylo 13.2.2014 zhruba 18:30 místního času (takže 5:30 14.2. v Čechách).
Přípitek byl základním Moëtem z místní samošky a následovalo nadprůměrné Cuvée Viktoria z vinařství Krásná hora, jehož majitelé zcela náhodou letěli stejným letadlem a bydleli ve stejném domě jako my Na večeři jsme si zašli do hospody pivovaru Kona a čekání na volný stůl jsme využili k telefonátu domů abychom nic netušícím rodičům stručně oznámili novinku.
Základní cena obřadu byla 250 USD, doplácel jsem ještě 50 USD za vstup na pláž a 75 USD doplatek za cestu.
Následovalo vyžádání amerického oddacího listu a tady jsem narazil. Museli jsme se dostavit na Ministerstvo zdravotnictví v Honolulu a absolvovat v děsném vedru asi dvouhodinovou frontu.
Za 10 USD jsme sice dostali oddací list, ale jak jsme následně zjistili, měli jsme chtít “Oddací list – mezinárodní verze”. To nám řekli na “Úřadu vlády” (Hawaii State Legislature), kam jsme si naivně šli pro Apostilu. Ta sice stojí jen 1 USD, ale jednak na vystavení mají týden a druhák jsme měli ten blbej oddací list. Opakovat frontu na nový oddací list nemělo smysl, na Honolulu jsme si nechali jen poslední čtyři dny
Zpět doma
Ještě v Honolulu jsem zavolal do LA na ambasádu, jestli mi můžou nějak pomoct. Byli ochotní a poradili ať to prvně zkusím sám poštou a když to nepůjde zkusí to vyřídit mírovou diplomatickou cestou a jako poslední varianta bude vyhlášení války a obsazení Honolulu specialisty z Prostějova
Takže po návratu domů jsem vyplnil formulář pro oddací list, napsal dopis hawaiiskému Ministerstvu zdravotnictví, kde jsem je poprosil ať jsou tak hodní a oddací list odnesou do vedlejšího baráku pro Apostilu a pak mi ho pošlou. Do obálky jsem dal 10 + 1 USD cash a čekal co se bude dít. Šance na úspěch jsem si dával asi tak 5%. Nedělo se nic, ale najednou zhruba po dvou měsících přišel dopis a v něm americký oddací list i s Apostilou!
Oddací list jsem si nechal soudním překladatelem přeložit do češtiny a následovala cesta na Zvláštní matriku v Brně, která jako jediná v republice vyřizuje kuriozity jako jsem já.
Zvláštníní matrika je nepříliš vlídné a papírama zavalené místo, doporučuji raději kontaktovat telefonem a poštou. Vystavení českého oddacího listu trvalo měsíc a bylo zadarmo.
Konec dobrý všechno dobré. Na to jak nemám rád formuláře a pobyt na úřadech, jsem si vstup a legalizaci manželství udělal celkem dobrodružné. Na druhou stranu příliš často se teď už ženit neplánuju, takže je fajn že mám aspoň co vyprávět
Hodně štěstí všem, kteří se rozhodnou udělat to jako my!
Parádní článek. Sice pro ty co by se o něco podobného chtěli pokusit je to mírně demotivující.
ps: Jsem rád že to dopadlo tak, že kluci z Prostějova mohli zůstat doma.
V Brne je soudni prekladatel, ktery preklada temer na pockani za 200 Kc (slovy: dvestekorunceskych)/A4, tzn., ze ten priplatek jsi me za historky, ale jak pises Miso, zenis se pouze jednou. Btw. vse nej k 1. vyroci!
To už mi přijde levnější a hlavně jednodušší se nechat oddat 2x. Jednou na hawaii a podruhé doma, pro forma na úřadě.
jiturka – to jo, ale to pak nemáte ten oddací list s exotickou hodnotou v kolonce “Místo uzavření manželství”
Ahoj, plánujeme něco takového v květnu, tak díky za příspěvek, budu doufat, že vše půjde hladce. Paní na matrice mi dnes řekla, že s tím oddacím listem (přeloženým) můžu jít na jakoukoliv matriku tak jsem zvědavá, jestli si s tím v Praze poradí.
Kristýna – asi jo protože ta matrika to pošle na speciální do Brna
wow!
Ahoj Michale,
chtel jsem se zeptat, jestli bys tento clanek nechtel zvrejenit na strance happyfly.cz, myslim ze svtba na Havaji by lidi mohla zajimat. Pokud budes mit zajem, tak se mi ozvi na mail:admin@happyfly.cz
S pozdravem
Ondrej
Ty brdo, gratuluju:-) Po strasne dlouhe dobe tady zavitam a takova “novinka”:-)