Příjemné překvapení na den české státnosti vymysleli v Zemanově kavárně. V podniku s prvorepublikovou atmosférou, na tento den připravili speciální menu zaměřené na českou kuchyni a podzim.
O historii kavárny se lze dočíst v jídelním lístku i na jejich webu. Zjistili jsme, že dnešní Zemanova kavárna je replika z roku 1995. Původní podnik z roku 1926 od architekta Bohuslava Fuchse byl v roce 1965 zbourán kvůli stavbě hangáru pro vzducholodě (Janáčkovo divadlo). Funkcionalistická budova je poměrně veliká a je-li v létě v provozu ještě terasa, tak to musí být pro personál slušná honička.
Přišli jsme lehce po poledni, obsazenost byla určitě přes 50% a už byly znát větší prodlevy v obsluze. Na druhou stranu je potřeba říct, že nám to ani tolik nevadilo, byl svátek, nikam jsme nespěchali a v jídelním lístku bylo co číst Co nám ale vadilo víc, byla kuřácká clona, kterou jsme museli projít cestou do nekuřáckého výklenku. Vzhledem k procentnímu zastoupení kuřáků v populaci, by dispozice v kavárně měla být přesně opačná
Sváteční menu mělo celkem jedenáct položek za ceny lidové až dumpingové. Nejlevnější chod za 19 CZK, nejdražší za 90 CZK, kompletní menu z degustačních porcí bylo v nabídce za 600 CZK a byla by k tomu i sklenička vína. Takovou nálož bychom asi nezvládli a tak jsme si s Kristýnkou vybrali na střídačku skoro vše. Na pití jsme si dali vlasteneckou plzničku (34 CZK) a těšili se na první chod.
Domácí sádlo se škvarky a domácí kmínový chléb (19 CZK). České, jednoduché a dokonalé.
Kulajda se zastřeným vejcem (40 CZK). Velmi slabý výkon. Vejce se povedlo, ale jinak to byla koprovka bez stopy po houbách a zakápnutí olivovým olej mi přišlo zbytečné.
Kachní játra na portském víně se slaninou a cibulí (55 CZK). Krásná prezentace v těstovém košíčku a super chuť. Hodilo by se mít po ruce mlýnek s pepřem, ale jinak rozhodně moc povedené jídlo.
Terina z vepřového kolena s marinovanýma liškama a staročeským zelníkem (60 CZK). Čekali jsme víc od teriny a nic extra od zelníku. Bylo to přesně naopak a lišky byly uprostřed. Terina byla v chuti samá kořenová zelenina, jak je vidět i na fotce. Chuť masa nevýrazná. Naopak zelník byl neuvěřitelně dobrý a klidně ho mohlo být víc a s liškama by to bylo OK samostatné jídlo.
Zkusili jsme si dát skleničku vína. Škoda, že nabídka je jen nic neříkající vyjmenování dvou odrůd bílých a dvou červených, z toho přece vůbec nemůžu poznat jaké to může být víno. Zkusili jsme “merlot”, nenadchlo ani neurazilo a potěšilo, že jsme ho dostali v malé karafě (0.25 l za 39 CZK).
Kachna s mandlovou nádivkou a houbovým kubou (78 CZK). Pěkný příklad jak by se taky mohla pojmout přicházející svatomartinská sezóna, která bohužel bude asi zase o do křupava (čti do sucha) pečené kachně, kopci zelí (víc sladké než kyselé, ať to působí svátečně) a zalepujících brknedlíkách.
Bažantí prso s hřiby, malinovou omáčkou a máslovým nokem (90 CZK). Lituju všech těch let promarněných u “kuřete a lá bažant”! Dokonalé jídlo s výrazným masem, ještě výraznější omáčkou a prozíravě nenápadným máslovým nokem.
Kančí ragů se šípkovou omáčkou a mandlovými kroketami z odpalovaného těsta (88 CZK). Opět skvělá zvěřina, ovšem hlavní pozornost patřila kroketám.
Poslední chod patřil dezertu – netradiční žemlovce s pomerančem a vanilkovou zmrzlinou (39 CZK). Žemlovka byla skutečně netradiční, protože mi chutnala Pomeranč byl zastoupen výraznou kandovanou kůrou a spolu se zmrzlinou a šlehačkou to byla pěkná sladká tečka.
Odcházeli jsme tak jak jsem si přáli – nadšeni. Tato jednodenní sváteční akce v Zemanově kavárně se povedla a séfkuchař Lukáš Švanda si zaslouži pochvalu!