V sobotu 15.5. v Brně proběhla tradiční muzejní noc, což je akce, která vytáhne přes sto tisíc lidí v sobotu večer do města, kde zadarmo navštěvují muzea a kostely. Taky jsme vyrazili do té zimy, protože byla šance na gastronomický zážitek.
Bohužel první akci jsme propásli, už v 18:00 začala v Biskupském dvoře přednáška o jedlých řasách a potravních doplňcích s řasami. Měla být i ochutnávka, tak doufám že byla a že mi třeba někdo, kdo tam byl, napíše jaké to bylo.
Druhou, neméně exotickou, gastroakci už jsme stihli – Muzeum rómské kultury prezentovalo rómskou kulturu až do jedenácti. Představoval jsem si to pestřejší, na dvorku muzea byly jen tři stánky. Jeden s “pivem” (Starobrno ), druhý s dřevěným nádobím a třetí nejzajímavější byl s jídlem.
Menu bylo stručné, přesně tak jak si moderní gastronomie žádá Cikánskou zelňačku (asi 30 CZK) ani chlebovou placku s povidlama (15 CZK) jsme neochutnali, ale nebojácně jsme si dali góju. Gója není gastronomická vlajková loď hudebního impéria Gott & Janeček, ale výborná klobáska bez masa. Hlavní surovinou jsou brambory a mouka a o chuť se stará česnek s majoránkou. Ke klobásce jsme dostali i teplou a krásně měkkou chlebovou placku no a aby byl folklórní zážitek kompletní, tak právě při placení se venku rozjela menší bitka na kterou se přijeli podívat i policajti
Naše první setkání s rómskou kuchyní bylo stručné, ale zaslouží si pochvalu. Bylo by bezva, kdyby bylo v Brně víc možností, kde ochutnat něco dalšího. Zdá se že je z čeho vybírat a navíc si myslím, že neustálá a docela marná snaha o lepší soužití by mohla mít skrz jídlo větší šanci na úspěch, tak jak to ukazují všechny exotické kuchyně, které člověk potká v evropě na západ od nás.
Brambory, česnek, majoránka – u nás na jihu tomu říkáme cmunda, zbytek světa bramborák. V čem se to lišilo?
Kanibal – Nebylo to smažené a bylo to ve střívku…