O víkendu 11. až 13.5.2012 se v Brně na “Špilasu” uskuteční první ročník nadějné gastronomické akce. Je to novinka a tak je kolem toho mnoho očekávání a otázek. Sepsal jsem pár rad a doporučení k plánovanému programu i zúčastněným restauracím, třeba se to někomu bude hodit.
Ve stručnosti bych ŠFF popsal jako brněnskou verzi PFF. Kdo koncept Prague Food Festivalu nezná, ten si buď vyhledá reporty z pražské akce a nebo se spokojí s informací, že jde o třídenní akci, na které se zúčastněné restaurace prezentují vařením a prodejem jídel, které si vybrali jako ukázky svého konceptu a schopností. Návštěvnící si jídla kupují pomocí interní měny, v případě Špilberk Food Festivalu se jmenuje florén, za ceny které si restaurace určila sama. Kromě samotných restaurací je k dispozici několik cooking show, degustací a prezentací vinařství. Vystavovatelé si udělají reklamu, návštěvníci si rozšíří gastronomické obzory a všichni jsou spokojení.
Kdy vyrazit a na co nezapomenout?
V Praze se mi nejlépe osvědčil pátek hned po zahájení. Dá se tak vyhnout davům, které předpokládám v odpoledních hodinách a zejména pak po celou sobotu a neděli. Navíc podle předpovědi počasí to zatím vypadá, že v pátek bude krásně a o víkendu se ochladí a možná i zaprší.
Kromě návštěvy hned po otevření je možná ještě důležitější nejít na takovou akci sám, ale nejlépe ve dvou nebo třech. Ačkoliv se vše točí okolo jídla, není zásadní se tam přejíst, ale hlavně ochutnat. A na ochutnávání je nejlépe podělit se s přáteli a nezatěžovat tak příliš svůj žaludek ani svou peněženku.
Komu se nebude chtít šlapat na hrad nebo hledat parkování v jeho okolí, ten může využít kyvadlové dopravy od nákupní galerie Vaňkovka.
V předprodeji lze vstupenky koupit asi už jen v brněnském Makru, pochopitelně během festivalu se budou prodávat na místě. Na místě také bude probíhat prodej florénů, nebude možno platit kartou a bankomaty v areálu také nejsou (nejbližší jsou na České a na křižovatce Úvozu s Údolní), takže doporučuju dostatečnou hotovost s sebou.
Velkou slabinou PFF bylo a asi i bude místo k sezení nebo alespoň důstojné možnosti konzumace zakoupených jídel. Pořadatelé si toho jsou prý vědomi a budou se snažit neudělat stejnou chybu. Proti špatnému počasí jsou přichystány velkokapacitní stany.
Co nevynechat?
Z doprovodného programu bych rozhodně doporučoval navštívit jednu z mnoha degustací, které uvede Vinný bar Petit Cru. Jednak je to můj nejoblíbenější vinný podnik v Brně a druhák si přichystali fakt pěkný program.
V pátek mě láká Vinařství Sonberk a jejich Ryzlink rýnský, originální a jedinečný Jaroslav Springer z Stapleton-Springer a taky Vinselekt Michlovský, který se prý v brzké době v Brně uvede degustačním menu, které k jeho vínům připraví Michal Göth.
Cooking shows beru spíš jako příležitost posedět a nechat odpočinout nohy, což se mi asi nepodaří v 19:30, kdy se na pódiu na hlavním nádvoří předvede Riccardo Lucque.
Na sobotu si Petit Cru připravilo geograficky zaměřené degustace, tam se mi jako nejzajímavější zdá hned první, kdy se budou ochutnávat lehké rakouské veltlíny a růžová vína. Tour de France v 17 hodin také vypadá pěkně.
Co ochutnat?
Nabídka jídel je k dispozici na stránkách festivalu, ceny budou uvedeny asi až na místě. Nevím jak je zamýšleno párování vín, které mají některé restaurace ve svém menu, předpokládám že to bude doplňková volba nejlépe tak za jeden florén. Dále doufám, že ceny vín nebudou kopírovat pražskou akci, kde nebylo vyjímkou požadovat za degustační půldecku třeba 4 a více grandů (1 grand = 25 CZK!) a za skleničku zálohu snad grandy tři.
Bylo by fajn, kdyby restaurace nabízely výhodnější cenu za kompletní nebo třeba tříchodové menu.
Krátce k jednotlivým podnikům (abecedně):
- Bonanza – restaurace z Kyjova se mi hodně líbí zařazením chřestu a použitím surovin jako hovězí oháňka nebo jazyk. Jestli v Brně chtěli nalákat nové hosty, minimálně jednoho už mají.
- Boulevard – pro Lidovky jsem je moc nepochválil a z jejich menu se mi líbí asi jen krém z medvědího česneku. Sépiová paštika se mi zdá překombinovaná a steaky obecně se podle mě na degustační porce nehodí.
- Era – skvělá jednoduchá jídla, naprosto odlišná od ostatních menu. Něco jako pražský Lokál na loňském PFF.
- Glamour – pro mě neznámá brněnská restaurace, úspěch bude asi mít když bude chladnější počasí, jinak ovšem žádná sezónnost a steak bych pochopitelně zrušil.
- Hacienda Mexicana – v menu mexické restaurace nechápu italské těstoviny, komplikovaný hovězí steak mě nedojímá, ale tortilu nebo brownies bych ochutnal.
- Il Mercato – necelý týden otevřená restaurace si přesně drží svůj styl. Na jahody se mi zdá být ještě brzo, ale určitě ochutnejte telecí jazyk a těstoviny, které chtějí být nejlepší v Brně. Čekal jsem velkou nabídku dezertů
- Koishi – určitě ústřici, nejspíš obě varianty. “Mořský ďas salát z křupavé kachny” se asi ztratil v překladu, ale marinovaný losos s chřestem by mohl být super a v neděli je jasná volba sushi.
- Leporelo – v Lidovkách jsem je vychválil k nebesům. Paštika, líčka a cheesecake mi zní jako super menu, snad za výhodnější cenu. Steak pochopitelně jen pokud bude mít aspoň 200g za 4 florény
- Noem Arch – normálně nevím, budu se na to muset jít podívat v reálu. Snadný si to rozhodně nedělají.
- Pavillon – preview restaurace, která otevře až za měsíc (snad), takže budeme dělat jakože to vlastně nevařila parta od Kastelána Pro mě nejlepší restaurace v Brně, takže pochopitelně chci všechno.
- Prestige – návštevu ze Znojma chválím, že jako jediná pamatuje na vegetariány. Krém z chřestu a kokosového mléka zní odvážně.
- Savannah – druhý znojemský podnik na vegetariány kašle sympatickým regionálním masovým menu, pochopitelně až na to kuřecí curry.
Já osobně vyrazím v pátek. Jsem rád že se v Brně někdo odhodlal takovou akci uspořádat a jsem hodně zvědavý zda-li tento dobrý skutek nebude po brněnsku potrestán a Špilberk Food Festival se uchytí.
Aktuální informace v pátek přímo z místa sledujte na mém Twitteru (hashtag navrhuju #sffcz).